Články

Bezpečné pitie a zdravé fľaše

Nie je žiadnym tajomstvom, že používanie plastov môže mať negatívny až toxický vplyv na naše zdravie, najmä v súvislosti s pitím z plastových fliaš. Používaním nezdravých materiálov, medzi ktoré určité druhy plastov bezpochyby patria, môže dochádzať k prepúšťaniu chemikálií a mikroplastov do nápojov určených na konzumáciu. Takto predstavujú veľké riziko pre naše zdravie.

Vďaka tomu, že v poslednej dobe našťastie rastie všeobecné povedomie o rizikách spojených s používaním plastových fliaš a plastov vôbec, čoraz viac ľudí vyhľadáva zdravšie alternatívy plastových fliaš na pitie.
A ktoré to sú? Ako si vybrať správny druh zdravej fľaše?

Tejto téme sa budeme venovať v našom dnešnom článku a povieme si viac o:

  • dôležitosti a výhodách používania zdravých fliaš
  • škodlivosti ťažkých kovov na naše zdravie

o tom, ako vyberať správny materiál a ako nás môže zdravá fľaša ochrániť pred kontamináciou ťažkými kovmi z konzumovaných nápojov

Prečo je výber fľaše na pitie dôležitý a podľa čoho si vybrať zdravú fľašu?

Zdravé fľaše sú vyrobené z bezpečných a netoxických materiálov. Medzi ne patrí napríklad sklo, nehrdzavejúca oceľ, antikor a iné zdravotne nezávadné materiály, ktoré neobsahujú ťažké kovy, ktoré by mohli mať negatívny vplyv nielen na naše zdravie ale rovnako aj na naše životné prostredie.
Okrem zdravotného benefitu existujú aj ďalšie výhody, ktoré získate používaním sklených alebo antikorových fliaš. Určite ich oceníte v každej domácnosti, kde sa používajú na dennej báze a obzvlášť pri malých deťoch.

Prečo si vybrať sklenenú fľašu – výhody:

Bezpochyby najväčšou zdravotnou výhodou sklenených fliaš v porovnaní s plastovými je skutočnosť, že potraviny či nápoje neabsorbujú zo skla žiadne chemikálie alebo škodlivé látky, pretože ich sklo neobsahuje. Spomenieme napríklad bisfenol A ( BPA ), ktorý plastové fľaše môžu obsahovať.
Bisfenol A je v EÚ klasifikovaný ako látka s toxickými účinkami na reprodukčnú schopnosť. Okrem toho, že poškodzuje reprodukciu, tak svojimi vlastnosťami narúša aj endokrinný systém. Dlhodobé vystavenie sa látke BPA je spojené s rizikom vzniku rôznych ďalších ochorení a porúch, o.i. zvyšuje riziko karcinómu prsníka, prostaty, obezity, diabetes mellitus 2. typu, ako aj zmien v sexuálnom správaní. Niektoré výsledky štúdií potvrdzujú aj súvislosť BPA s rizikom kardiovaskulárnych a autoimunitných ochorení.

Ďalšou výhodou je hygienická nezávadnosť a udržateľnosť – sklo je možné ľahko umyť a vydezinfikovať, pričom je možné použiť horúcu vodu alebo paru s vysokými teplotami. Sklenené fľaše sú teda hygienickejšie ako plastové fľaše prípadne iné nádoby z hliníka.

Sklenené flaše sa dajú jednoducho recyklovať a majú viacnásobné použitie. Vďaka opakovanému použitiu takto môžete prispievať k ochrane životného prostredia.

Sklenené fľaše sú trvanlivejšie a odolnejšie ako plastové flaše, takže ich nemusíte meniť tak často meniť. To predstavuje pre vás o.i. aj nemalú finančnú úsporu. Niektorí výrobcovia myslia aj na praktické používanie a ponúkajú sklenené fľaše v ochrannom neoprénovom obale, ktorý poskytne sklu dvojitú ochranu a nápoj si tak dlhšie udrží svoju teplotu.

Sklenené fľaše sú vhodné na všetky druhy nápojov a znesú aj vyššie teploty. Plastové fľaše môžu byť citlivé na kyseliny a teplo.

Výhody používania antikorovej zdravej fľaše:

Antikor predstavuje vysoko odolný materiál, ktorý chráni obsah fliaš pred koróziou. Korózia je proces, pri ktorom sa kov alebo iný materiál rozpúšťa alebo oxiduje v dôsledku kontaktu s inými látkami. Antikorový materiál chráni fľašu pred týmito procesmi a tým predlžuje celkovú životnosť fliaš.

Antikor je odolný voči prípadným škodlivým vplyvom niektorých tekutín ako je napríklad káva alebo citrónová šťava, ktorú často pridávame do nápojov, ktoré bežne vo fľašiach prepravujeme ( napr. do čajov a pod.). Vďaka tomu nevzniká nepríjemný zápach a nápoje si uchovajú aj po dlhšom čase používania fliaš svoju čerstvú chuť.

Fľaše z antikorového materiálu sa dajú veľmi ľahko čistiť. Vďaka tomu nevznikajú rôzne usadeniny, ktoré by mali nežiadúci vplyv na ich obsah.

Antikorové fľaše majú dlhú trvanlivosť; sú odolné voči nárazu a poškodeniu. Oceníte ich najmä na cestách, turistike, dovolenke s deťmi či pri rôznych voľnočasových aktivitách. Sú veľmi obľúbenou alternatívou sklenených fliaš najmä u školopovinných detí, nakoľko oproti sklenenej fľaši tu nevzniká riziko rozbitia fľaše.

Mnohé antikorové fľaše majú tvar a funkciu ako termoska. V lete udržujú chlad a v zime teplo. V našej ponuke v Zelenom obchodíku vám ponúkame kvalitné antikorové termofľaše značky DORA´STeplý alebo studený nápoj uchovajú pre vás oveľa dlhšie vďaka dvojitému antikorovému obalu so vzduchovou izolačnou vrstvou.

 Ťažké kovy v plastoch. Ako sa im vyhnúť?

Existujú viaceré ťažké kovy, ktoré môžu byť pre naše zdravie škodlivé. Nanešťastie mnohé z nich sú súčasťou plastov, z ktorých sa vyrábajú fľaše s nápojmi na pitie. Spomenieme napríklad olovo, ortuť, kadmium a hliník.

Jedným z najnebezpečnejších ťažkých kovov je práve olovo. Môže poškodiť nervový systém, krvný obeh a mozgové funkcie. Ortuť môže mať negatívny vplyv na funkcie pečene, obličky a nervový systém. Kadmium môže spôsobiť poškodenie obličiek a zapríčiniť vznik rakoviny. Hliník má vplyv na funkciu mozgu a môže spôsobiť Alzheimerovu chorobu.

Tieto ťažké kovy sa môžu dostať do nášho tela konzumáciou potravín, vodou alebo aj vzduchom. Následne môžu spôsobiť poškodenie niektorých vnútorných orgánov, ako sme už spomenuli. To sa môže prejaviť rôznymi zdravotnými problémami. Medzi najčastejšie prejavy patria napríklad:  poruchy pamäti, poruchy správania bolesti hlavy, únava, závraty, poruchy trávenia, zmeny nálady a mnoho iných.

Je možné tomu však predísť alebo tento proces značne  eliminovať. Jedným z účinných spôsobov, ako znížiť množstvo ťažkých kovov v našom tele je, okrem vyhýbania sa potravinám a nápojom s ich vysokým obsahom, používanie zdravých fliaš.
Je pritom dôležité, vyberať si kvalitné sklenené fľaše od overených výrobcov a dbať na ich správne používanie a pravidelnú údržbu.

V závere by sme vám radi priniesli ešte aj pár našich odporúčaní a tipov:

– podľa možnosti sa vyhýbajte kupovanej vode balenej v plastových fľašiach a radšej uprednostnite čistú vodu z vodovodu alebo z horského prameňa ( za predpokladu, že je zdravotne nezávadná, túto informáciu si radšej vždy vopred overte z dostupných zdrojov )
– vodu skladujte a prepravujte v nádobách z bezpečných materiálov ( sklo, antikor )
– vodu z vodovodu poprípade filtrujte – účinným prírodným filtrom vody je šungit
– na čistenie riadu a  fliaš, z ktorých konzumujete nápoje či iné tekutiny, používajte šetrné a biologicky odbúrateľné čistiace prostriedky bez škodlivých vplyvov na zdravie

Ak chcete mať istotu, že ochránite svoje zdravie, sklenené či antikorové fľaše sú pre vás skvelou voľbou. Zároveň tak získate dobrý pocit, že prispejete k ochrane životného prostredia. Môžete sa 100% spoľahnúť na ich hygienickosť a bezpečnosť za každých okolností a to na veľmi dlhú dobu. Pri správnom používaní a pravidelnej údržbe vám fľaše poslúžia veľa rokov. Takéto fľaše sú vhodné aj pre deti, do školy, na výlet, do práce či na cestovanie. Dostupné sú v rôznych veľkostiach, dizajnoch a farbách, navyše aj s ochrannými obalmi, s možnosťou dokúpenia náhradného uzáveru a sú vhodné pre všetky druhy nápojov. Vyberte si z našej pestrej ponuky takú zdravú fľašu, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám.

Majte na pamäti jedno čínske príslovie, ktoré hovorí:
„Ak piješ vodu, mysli na prameň.“